درمان گیاهی سفیدی زبان

علت سفید شدن زبان چیست و چطور درمان می شود ؟

سفید شدن زبان را اکثرا در کودکان خردسال دیده ایم که معمولا میگویند دچار برفک دهان شده ،
اما باید بدانی لکه های سفید روی زبان ممکن است در هر سنی اتفاق بیوفتد و نشانه ای از بیماری های خطرناکی مانند سرطان باشد به همین دلیل در طب سنتی نمای ظاهری زبان را برای تشخیص بیماری ها در نظر می گرفتند .
یک زبان سالم باید مرطوب ، صورتی رنگ و کمی زبر باشد ، اگر زبانت دچار تغییر رنگ شده و به رنگ سفید تا خاکستری مایل می شود ، در ادامه به بررسی دلایل سفید شدن زبان و راهکاری های خانگی درمان آن می پردازم .

سفید شدن زبان در اثر چیست ؟

تغییر رنگ زبان و ایجاد لکه های سفید رنگ بر روی آن ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد که بعضی از آن ها براحتی برطرف شده و بعضی مشکل ساز و جدی هستند .

علت سفید شدن زبان

حتما بخوانید : آیا تیره گی و کبودی لب نشانه ای از بیماری های خطرناک است ؟

مشکلات مادرزادی

گاهی اوقات شخص بصورت ژنتیکی زبان پرزدار دارد و پرزهای بیش از حد زبان موجب گیر افتادن سلول های مرده ، باکتری ها و غذاها در بین پرز‌های چشایی می شود و در این صورت رنگ زبان همیشه از رنگ طبیعی خود که صورتی خوشرنگی هست فاصله می گیرد و به سفیدی مایل می شود .
همچنین یکی از اختلالات مادرزادی داشتن زبان چند رنگ است که در آن بخش هایی از زبان به رنگی متفاوت از رنگ طبیعی زبان هستند .

راهکار درمانی چیه ؟

در دو اختلال مادرزادی و ژنتیکی بالا هیچ مشکل سلامتی برای فرد وجود ندارد و جای نگرانی نیست و فقط با رعایت بهداشت دهان و دندان اصولی از ایجاد لکه های سفید بیشتر و التهابات دهانی جلوگیری می شود .

سفید شدن زبان

حتما بخوانید : چرا دچار بوی بد دهان شدم ؟ دلایل و راهکارهای درمانی

خشکی دهان

گاهی اوقات خشکی بیش از حد دهان ممکن است موجب تغییر رنگ زبانتان شود .
سفید شدن زبان در اثر خشکی دهان می تواند به دلیل نفس کشیدن و خوابیدن با دهان باز و یا دی‌هیدراته شدن یا کم‌آبی بدن باشد .

راهکار درمانی چیه ؟

برای رفع سفید شدن زبان ناشی از خشکی دهان ، به مقدار کافی مایعات بنوشید و سعی کنید از بینی تنفس کنید و در صورت ادامه خشکی دهان باتوجه به احتمال اختلال در غدد بزاقی به پزشک مراجعه کنید .

رژیم غذایی نادرست

مصرف برخی از خوراکی ها در رژیم غذایی موجب ایجاد لایه ای سفید رنگ بر روی سطح زبان شده و در صورت تمیز نکردن زبان ، این لایه مواد خوراکی بصورت لکه ی سفیدی بر روی زبان باقی می ماند .
معمولا مصرف غذاهای شیرین و فراورده‌های لبنی و رژیم غذایی با فیبر کم از عادت های غذایی هستند که منجر به سفید شدن زبان می شوند .

سفید شدن زبان

حتما بخوانید : کمبود کدام ویتامین باعث ترک گوشه لب میشود ؟

راهکار درمانی چیه ؟

اگر مستعد ایجاد لکه های سفید بر روی زبان هستید مصرف خوراکی های سفید کننده زبان را به حداقل برسانید و یا اینکه حتما از نخ دندان و مسواک دوبار در روز استفاده نمائید .
همچنین می توانید از یک قاشق و یا پاک کننده زبان موجود در داروخانه ها برای برداشتن بخش های سفید روی زبانتان استفاده کنید و به آرامی سطح زبان را بتراشید .

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

در اکثر مواقع رعایت نکردن اصولی بهداشت دهان و دندان موجب سفید شدن زبان می شود .
به این صورت که باقیمانده غذاها، باکتری‌ها و سلول‌های مرده در بین پرز‌های چشایی باقی می مانند و در نتیجه باعث تغییر رنگ زبان به سفیدی می شوند .
همچنین در اثر ادامه این روند ممکن است دچار التهاب و عفونت پرز‌های چشایی شوید که علاوه بر تغییر رنگ ، درد نیز به همراه خواهد داشت .

درمان خانگی سفیدی زبان

حتما بخوانید : آیا می دانید پیرسینگ لب و دهان با بدن شما چه می کند ؟

راهکار درمانی چیه ؟

در طول روز حداقل یکبار از نخ دندان و دو بار از مسواک استفاده کنید .
مسواک زدن اصولی به گونه ای است که شما بعد از مسواک کشیدن بر روی و اطراف دندان ها ، علاوه بر لثه ها باید زبان خود را نیز مسواک بکشید تا پرز های سطح زبان کاملا تمیز شوند .
در صورت نیاز به دهانشویه حتما با مشورت پزشک ، دهانشویه مناسب تهیه کنید و غرغره کردن آب نمک و یا آب ولرم نیز باعث تمیز شدن کامل حفره دهانتان می شود .

صدمه دیدن زبان

گاهی آسیب رسیدن به بافت دهان موجب ایجاد التهاب و بیماری های لب و زبان می شود که در نهایت تغییر رنگ و سفید شدن زبان را به همراه دارد .
آسیب رساندن به زبان با اجسام تیز ، تحریک زبان با لبه‌های تیز دندان ها ، صدمه های ناشی از پروتز یا براکت‌های ارتودنسی و دندان مصنوعی نامناسب موجب آسیب دیدگی به زبانتان می شود که در بلند مدت در صورت عدم بهبودی زخم ها ، لکه های سفید رنگ بر روی زبان ایجاد می شود .

دلیل سفید شدن زبان

حتما بخوانید : وسواس کندن پوست لب دارم چطور درمانش کنم ؟

راهکار درمانی چیه ؟

برای جلوگیری از سفید شدن زبان در اثر آسیب به بافت آن باید در صورت ایجاد هرگونه جراحت و زخم از دست کاری قسمت های آسیب دیده بپرهیزید و با خوردن غذاهای بدون ادویه و افزودنی و آرام غذا خوردن روند بهبودی را سریعتر کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید تا با دریافت دهانشویه مناسب از التهاب جوانه های چشایی جلوگیری شود .

دخانیات و الکل

مصرف انواع دخانیات مانند سیگار و تنباکو و همچنین مشروبات الکلی به مرور زمان موجب سفید شدن زبان تدریجی می شود و حتی رعایت بهداشت دهان و دندان نیز کمک چندانی نمی کند
چرا که دخانیات و الکل ها باعث تغییر بافت در حفره دهان و زبان می شوند که در بلند مدت ممکن است بیماری های خطرناکی را نیز ایجاد کنند .

درمان سفید شدن زبان

حتما بخوانید : کیست لب یا موکوسل لب را چطور در منزل درمان کنیم ؟

راهکار درمانی چیه ؟

تنها ترک مصرف دخانیات و الکل باعث بهبودی بافت آسیب دیده زبان می شود .

بیماری های زبان

گاهی ممکن است سفید شدن زبان در اثر بیماری باشد .
ازجمله بیماری هایی که موجب تغییر رنگ زبان به سفیدی می شوند خزه پوستی دهانی ، لوکوپلاکی و معروف ترین بیماری سفیدی زبان یعنی بیماری قارچی برفک دهان (قارچ کاندیدیاز) می باشد .
همه ای این بیماری های دهانی باعث ایجاد لکه‌های رنگی و سفید روی زبان می شوند که اکثرا در کنار طعم بدی که در دهان ایجاد می کنند دردناک نیز هستند .

جالب است بدانی در اثر شیمی درمانی نیز ممکن است در دهان دچار عفونت قارچی مانند بیماری برفک دهان شویم .

سفیدی زبان

حتما بخوانید : لب شکری چیست و چطور درمان می شود ؟

راهکار درمانی چیه ؟

باید به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص صحیح بیماری داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک داده شود و در مدت زمان کوتاهی با رعایت بهداشت دهان و مصرف داروها بهبود می یابید .
سفید شدن زبان در نوزادان و کودکان بیشتر به دلیل بیماری هایی مانند برفک دهان است و باید به پزشک اطفال مراجعه کنید .

مشکلات داخلی

اختلال موجود در اندام های داخلی بدن نیز گاهی موجب تغییر رنگ و سفید شدن زبان می شوند .
مشکلات گوارشی ، بیماری‌های مزمن کلیوی و کبدی ازجمله اختلالات داخلی هستند که ممکن است در زبان لکه های رنگی را ایجاد کنند .

برفک دهان

حتما بخوانید : با لب گرفتن به این بیماری های لب و دهان مبتلا می شوی

راهکار درمانی چیه ؟

در اینجا باید بگویم اگر سفید شدن زبانتان ناشی از مشکلات سطحی مثل خشکی دهان ، عدم رعایت بهداشت ، صدمه دیدن زبان و … نباشد ، باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیق تری صورت گیرد چرا که در صورت داشتن بیماری خاص مانند مشکلات داخلی ممکن است این بیماری خطرناک شود . با درمان بیماری های داخلی ، تغییر رنگ زبان به خودی خود بهبود می یابد .

سفلیس

مختصر بگویم سفید شدن زبان گاهی در اثر بیماری سفلیس نیز اتفاق می افتد که می تواند علت آن رابطه جنسی آلوده دهانی باشد ، در این صورت به پزشک مراجعه کنید تا با مصرف آنتی بیوتیک بیماری برطرف شود . همچنین از سلامت روابط جنسی خود نیز مطمئن شوید .

بیماری های خطرناک

دو بیماری خطرناک و کشنده ای که ممکن است علائمی مانند تغییر رنگ زبان ، سفید شدن زبان ، ایجاد لکه های رنگی بر روی سطح زبان داشته باشند ، سرطان حفره دهان و زبان و بیماری ایدز هستند .
توجه کنید که اگر تغییر رنگ زبانتان به مدت حداقل دوهفته طول کشید و بهبود نیافت باید نگران شوید که شاید بیماری خطرناکی موجب آن شده باشد .

سفیدی زبان نوزادان

حتما بخوانید : چگونه از شر دانه های سفید روی لب خلاص بشم ؟

درمان سفید شدن زبان در منزل

اگر سفیدی و تغییر رنگ زبانت ناشی از مشکلات سطحی بود در کنار رعایت بهداشت دهان می توانی از روش های خانگی رفع سفیدی زبان که در ادامه قرار داده ام استفاده کنی .

جوش شیرین

بعد از مسواک کشیدن مقداری جوش شیرین بر روی مسواک بریزید و با آن دهان ، دندان و زبانتان را تمیز کنید .
جوش شیرین باعث از بین بردن جرم های دهانی شده و باعث کاهش و درمان سفیدی زبان می شود .

علت سفیدی زبان

سیر

اگر دچار تغییر رنگ زبان شدی مصرف روزانه یک حبه سیر می تواند به عنوان درمان گیاهی سفید شدن زبان کمک بزرگی به از بین بردن عفونت های باکتری هایی در دهانت کند .
همچنین می توانی یک حبه سیر را خرد کرده و با روغن زیتون میل نمائید .

محلول زردچوبه

تهیه دهانشویه ای از آب و زردچوبه می تواند مانند یک ضدعفونی کننده عمل کند و باید در روز دوبار صبح و شب ازین محلول استفاده کنی .



مطلب رو به اشتراک بگذارید