جراحی پروتز لب

برای پروتز لب کدام روش را انتخاب کنیم

اگر هنوز تصمیم قطعی برای انجام پروتز لب نگرفته ای در این مقاله می خواهم هر آنچه درباره پروتز لب باید بدانی را بگویم تا تصمیم درستی بگیری چرا که گاهی اوقات برای بزرگ کردن لب راه هایی غیر از جراحی و یا تزریق نیز وجود دارد که عوارض کمتری از بزرگ کردن لب با پروتز خواهد داشت .

اگر شما متقاضی جراحی و یا تزریق برای پروتز هستید قبل از بزرگ کردن لب با هرگونه پروتز باید اطلاعات دقیقی از این روش داشته باشید .

موضوع پروتز لب همیشه همراه با سوالاتی بوده که سعی می شود به اکثر سوالات پاسخ دهیم.

پروتز لب چیست ؟

درواقع پروتز لب به منظور برجسته سازی و بزرگ کردن لب به حالت موقتی و یا دائمی توسط متخصص پوست و زیبایی انجام می شود که این عمل حجم دهی لب می تواند از طریق تزریق مواد پرکننده به لب و یا جاگذاری ورقه سیلیکونی با جراحی در داخل بافت لب باشد .

برجستگی دائمی لب

انواع پروتز لب کدام است ؟

بطور کلی می توان انواع پروتز لب را در دو بخش دسته بندی کرد : پروتز موقتی لب و پروتز دائمی لب .

اولین نوع پروتز ، پروتز موقت لب می باشد که در آن بزرگ کردن لب حالت موقتی داشته و پس از مدت زمان معین و جذب مواد پرکننده تزریق شده ، لب به حالت اولیه خود برمی گردد.

از جمله انواع پروتز موقتی لب می توان به تزریق چربی به لب و تزریق ژل لب اشاره کرد.

دومین نوع پروتز ، پروتز دائمی لب است که در آن بزرگ کردن لب به حالت دائمی انجام می شود و با یک جراحی 60 تا 90 دقیقه ای ورقه سیلیکونی در داخل بافت لب جاگذاری می شود.

حتما بخوانید : آموزش بزرگ کردن لب با لیوان در منزل ساده و کاربردی

از کاربردهای پروتز لب بگویید

اگر چه پروتز لب فقط به عنوان روشی برای بزرگ کردن لب ها شناخته می شود اما باید بدانید این جراحی و یا تزریق برای زیبایی لب در مواقعی فقط به بزرگ کردن لب ختم نمی شود و کاربرد های دیگری نیز دارد .

برای افرادی که دارای لب های نازک و یا لب هایی پهن هستند پروتز لب می تواند زیبایی طبیعی در لب های آنها ایجاد کند .

مخصوصا زمانیکه عدم تقارن در لب ها وجود داشته باشد برای مثال لب بالایی کوچکتر از لب پایینی باشد و برعکس ، پروتز لب یک روش موثر برای ایجاد تعادل و تقارن بین لب بالایی و لب پایینی می باشد .

همچنین پروتز می تواند ترک خوردگی اطراف لب و دهان و خطوط ایجاد شده ناشی از سیگار کشیدن و افزایش سن در اطراف لب را به میزان چشمگیری کاهش دهد .

قبل و بعد پروتز لب

چه کسانی می توانند پروتز لب انجام دهند ؟

اگر تصمیم قطعی برای پروتز لب گرفته اید باید بدانید می بایست از نظر جسمی کاملا سالم باشید و در صورت داشتن هرگونه بیماری مزمن و یا بیماری و مشکلات مرتبط با خون ، دارا بودن هرگونه دیابت و یا حتی تبخال و هر نوع عفونت های لب و دهان مجاز به انجام پروتز لب نیستید .

حتما بخوانید : آموزش برجسته كردن لب با دارچين در منزل

در پروتز لب بیهوشی یا بی حسی را تجربه می کنیم ؟

در پروتز لب ، بیهوشی کامل انجام نمی شود و فقط برای راحتی بیشتر متقاضی از بی حس کننده های موضعی در محل تزریق ژل لب و یا تزریق چربی به لب استفاده می گردد .

 البته گاهی اوقات خود ژل لب مورد استفاده حاوی ماده بی حسی می باشد که در این صورت از بی حسی موضعی استفاده نمی گردد مگر اینکه متقاضی بسیار حساس باشد .

اگر از روش جراحی پروتز جهت کاشت ورقه سیلیکونی استفاده شود ، فقط بی حسی موضعی انجام می گیرد چراکه برش های این جراحی بسیار کوچک و سطحی می باشد .

lip protez

آیا پروتز لب دردناک است ؟

عموماً جراحی و یا تزریق به منظور برجسته سازی لب با پروتز دردناک نمی باشد چراکه از بی حس کننده های موضعی استفاده شده و یا شخص قبل یا بعد از پروتز لب از مسکن استفاده می کند .

پروتز برای هر دو لب بالایی و پایینی انجام می شود ؟

بله ، می توان از پروتز لب بر روی هر دو لب بالایی و پایینی استفاده کرد اما در صورتیکه لب بالایی و پایینی تقارن نداشته باشد فقط این تزریق یا جراحی برای تعادل بخشی به لب ها در یکی از لب های بالای و پایینی انجام می شود و نیاز به پروتز هر دو لب نیست .

می توانم سایز پروتز لب را خودم انتخاب کنم ؟

بله ، در تزریق ژل و یا چربی به لب می توان میزان مواد پرکننده که تزریق می شوند را به دلخواه تعیین کرد تا برجستگی لب دقیقا به دلخواه متقاضی باشد .

در جراحی کاشت ورقه سیلیکونی نیز سایز ورقه مورد استفاده به دلخواه متقاضی انتخاب می شود .

در مجموع در جلسه مشاوره با پزشک با در نظر گرفتن شکل فعلی لب هایتان و میزان برجستگی دلخواه شما بهترین اندازه برای پروتز لب به شما پیشنهاد داده می شود .

حتما بخوانید : بزرگ کردن لب با ورزش های ساده در منزل

تزریق ژل لب همان پروتز است ؟

بله ، تزریق ژل لب یک روش پروتز لب از نوع موقتی می باشد . در تزریق ژل معمولا از پرکننده های اسید هیالورونیک و یا پروتئین طبیعی کلاژن که بسیار سازگار با بدن و متابولیسم آن هستند استفاده می شود .

اگر از تکنیک تزریق ژل لب استفاده شود خواه از پرکننده های مصنوعی و یا طبیعی استفاده گردد فقط در یک جلسه و به سرعت در مطب پزشک بدون بستری شدن می توان پروتز لب را انجام داد .

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب همان پروتز است ؟

بله ، تزریق چربی به لب یک روش پروتز لب از نوع موقتی می باشد . یکی از طبیعی ترین و کم عارضه ترین روش ها برای بزرگ کردن لب با پروتز ، تزریق چربی به لب می باشد که در واقع یک پرکننده طبیعی است .

درصورتیکه از روش تزریق چربی جهت پروتز لب استفاده گردد به دلیل نیاز این روش به لیپوساکشن و برداشتن بخش‌های کوچک چربی از سایر نقاط بدن مدت زمان تزریق نسبت به تزریق ژل لب افزایش پیدا می کند .

حتما بخوانید : فوت و فن کوزه گری بزرگ کردن لب با خط لب

فرآیند تزریق چربی به لب چگونه است ؟

در صورتیکه متقاضی تمایل داشته باشد بجای پرکننده های مصنوعی از بافت بدن خود برای پروتز لب استفاده کند پیشنهاد می شود از تزریق چربی به لب استفاده نماید که در این حالت پزشک چربی را از یکی از نواحی شکم ، باسن و ران (با استفاده از روش لیپوساکشن) برداشته و با ایجاد تغییراتی بر روی چربی آن را آماده برای تزریق به لب می کند .

باید بدانید به دلیل طبیعی بودن این نوع پروتز لب ، مقداری از چربی تزریق شده توسط بدن جذب می شود البته بیش از نیمی از آن در لب ها باقی خواهد ماند به همین دلیل در زمان پروتز لب با تزریق چربی همیشه بیش از مقدار مورد نیاز ، چربی تزریق لب می گردد و در نهایت پس از گذشت سه تا چهار هفته و جذب مقداری از چربی تزریق شده ، حالت نهایی برجسته شدن لب مشخص می شود .

بزرگ کردن لب با پروتز

مراحل انجام پروتز لب به روش تزریق چربی به لب و یا ژل لب چگونه است ؟

در مرحله اول متخصص جراحی زیبایی و پروتز ، وضعیت ظاهری لب ها و پوست اطراف دهانتان را به دقت بررسی و معاینه می کند .

در مرحله دوم نقاط مورد نظر جهت انجام تزریق لب مشخص شده و علامت گذاری می گردد .

در مرحله سوم نقاطی که برای تزریق لب مشخص شده اند بوسیله ی مواد آنتی باکتری کاملا تمیز و پاکسازی می شوند و در صورت نیاز از بی حس کننده های موضعی استفاده می شود .
پزشک بسته به نوع پرکننده مصرفی جهت بزرگ کردن لب ، تزریق را در نقاط مشخص شده انجام می دهد و این تزریق ژل و یا چربی مدت کمی طول خواهد کشید (حدوداً 30 دقیقه) .

در مرحله آخر نیز پس از تزریق ژل لب و یا چربی معاینه تقارن لب بالایی و پایینی صورت می گیرد و هرگونه علائم باقی مانده و ناهماهنگی اصلاح شده و برای زیباتر شدن لبخند شخص گوشه های لب را کمی به سمت بالا حالت می دهند و جهت جلوگیری از ناراحتی احتمالی از کمپرس یخ بر روی لب ها استفاده می گردد .

حتما بخوانید : ببین چطور با رژ لب لبش را بزرگ و کوچک می کند!

پروتز لب به روش کاشت دائمی ورقه سیلیکونی چگونه است ؟

درباره جراحی پروتز لب به روش دائمی که همان کاشت ورقه سیلیکونی در بافت لب می باشد در همین ابتدا بگوئیم این جراحی از سوی بسیاری از پزشکان به دلیل حرکت کردن ورقه سیلیکونی ، بی حس شدن و مختل شدن حرکات لب در حین حرف زدن و یا غذا خوردن ، طبیعی نبودن حالت لب و ایجاد عفونت و حساسیت به پروتز انجام نمی شود و پزشکان ترجیح می دهند از یکی از روش های موقتی پروتز لب ، تزریق ژل لب و یا تزریق چربی به لب استفاده کنند .

در جراحی پروتز لب با ایجاد برش هایی در دو طرف لب ، ورقه سیلیکونی پروتز را وارد بافت لب در قسمت زیرین پوست صورتی لب می کنند و پس از جاگذاری دقیق آن ، برش های ایجاد شده در دو طرف لب را بخیه می زنند .
این جراحی حدود 60 الی 90 دقیقه زمان می برد .

برجسته کردن لب با پروتز

آیا در پروتز لب نیاز به ترمیم وجود دارد ؟

اگر از روش دائمی پروتز لب یعنی جاگذاری ورقه سیلیکونی استفاده گردد نیاز به جراحی مجدد ندارد چراکه این برجستگی و حجم گیری لب برای همیشه باقی می ماند و در صورت نارضایتی متقاضی با جراحی مجدد ورقه سیلیکونی خارج می شود .

در صورتیکه از روش موقتی پروتز لب یعنی تزریق ژل لب و یا تزریق چربی به لب استفاده شود به دلیل جذب شدن مواد تزریق شده و از بین رفتن تدریجی برجستگی لب در صورت تمایل باید تزریق مجدد صورت گیرد .

حتما بخوانید : حجیم کردن لب با ویتامین E

ماندگاری پروتز لب چقدر است ؟

همانطور که گفته شد تزریق ژل لب یک روش موقتی پروتز لب می باشد و پس از جذب شدن مواد تزریق شده ، لب به حالت قبلی خود بر می گردد .

البته جذب مواد از همان هفته اول تزریق ژل لب آغاز می شود به همین دلیل پس از گذشته اولین هفته از پروتز لب نسبت به روز اول انجام پروتز ، برجستگی لب های شما کمی کمتر می شود .

در مورد تزریق چربی به لب که آن هم یک روش موقتی برای بزرگ کردن لب با پروتز است به دلیل اینکه از بافت چربی بدن شخص برای پرکردن و حجم دهی به لب استفاده می گردد میزان جذب چربی تزریق شده به مراتب بیشتر از ژل لب می باشد و در 3 الی 4 هفته اول حدود 50 درصد چربی تزریق شده جذب بدن می شود به همین دلیل در اولین تزریق چربی به لب نسبت به تزریق ژل لب میزان بیشتری مواد جهت برجستگی لب تزریق می گردد .

در روش های پروتز موقتی لب که تزریق ژل لب و تزریق چربی به لب می باشند به دلیل جذب شدن مواد تزریق شده نهایت ماندگاری برجستگی لب 6 الی 9 ماه و یا حداکثر یکسال است .

اگر از جراحی پروتز و کاشت ورقه سیلیکونی استفاده گردد برجستگی لب حالت دائمی دارد و برای همیشه ماندگار است .

تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از پروتز لب چیست ؟

بدلیل ایجاد ناراحتی احتمالی در 48 ساعت اولیه پروتز لب از کمپرس یخ بر روی لب های خود استفاده کنید .

برای هفته اول سعی کنید کمتر صحبت کنید و در صورت امکان کمتر بخندید و جویدن را به کمترین حد برسانید .

در هفته اول به هیچ عنوان بر روی شکم و صورت خود نخوابید .

لب های خود را همیشه تمیز نگه دارید و می توانید جهت جلوگیری از هرگونه عفونت از آنتی بیوتیک استفاده کنید .

فعالیت های ورزشی که شاید موجب خونریزی و کبودی در محل تزریق لب و یا جراحی شود را انجام ندهید .
بخصوص تمریناتی که با فشار به عضلات همراه هست را حداقل تا 3 روز اول انجام ندهید .

به هیچ عنوان تا چند هفته سیگار استعمال نکنید .

در صورت امکان 3 روز و یا یک هفته استراحت مطلق داشته باشید چراکه مراقبت های پس از پروتز لب علاوه بر اینکه بر شکل ظاهری پروتز لب تاثیرگذارند می توانند در ایجاد عفونت نیز دخیل باشند .

در صورت تجویز پزشک می بایست پماد و یا قرص های آنتی بیوتیک را مرتب مصرف کنید .

و نکته آخر اینکه از نمک و انواع ادویه جات برای هفته اول استفاده نکنید .

حتما بخوانید : کانتورینگ لب را با این روش ساده جایگزین پروتز لب کنید

عوارض پروتز لب چیست ؟

در درجه اول باید پزشک با مهارتی که از کار او مطمئن هستید را برای پروتز لب انتخاب کنید چرا که اگر مواد به کار رفته برای تزریق یا جراحی چه طبیعی و چه مصنوعی عالی باشند و تزریق یا جراحی در شرایط کاملا آنتی باکتریال صورت گیرد اما پزشک مهارت بالایی برای تزریق و ایجاد تعادل در لب ها نداشته باشد بجای لب هایی با برجستگی طبیعی ، لب هایی بزرگ و بی حالت و نامتقارن خواهید داشت .

عوارض پروتز لب

از عوارض پروتز می توان به ایجاد عفونت و حساسیت به پروتز مخصوصاً اگر از کاشت ورقه سیلیکونی استفاده گردد اشاره نمود .
در ضمن اگر مستعد ایجاد تبخال لب هستید باید حتما پزشک را مطلع کنید چرا که از عفونت های شایع بعد از پروتز لب ، تبخال بر روی لب و دهان است .

حتما بخوانید : تبخال لب را فقط با خوردن این خوراکی ها درمان کنید

قرمزی ، سوزش و خشکی لب ها که نشانه های ایجاد قارچ بر روی لب و دهان می باشد هم از عوارض پروتز لب است .

گاهی اوقات به دلیل حرکت ورقه سیلیکونی در روش دائم و جذب مواد پرکننده در روش های تزریق موقت ، لب های بالایی و پایینی تعادل خود را از دست می دهند و در مجموع ظاهری نامتقارن به خود می گیرند .
مثلا ایجاد برجستگی غیر طبیعی و یا فرورفتگی در لب ها .

پروتز لب

هزینه پروتز لب چقدر است ؟

هزینه پروتز با توجه به نوع و سایز ورقه سیلیکونی استفاده شده در جراحی پروتز لب به روش دائمی و نوع و مقدار مواد پرکننده لب در پروتز به روش موقتی متغییر می باشد.

البته در پروتز دائمی به دلیل امکان بستری شدن بیمار و هزینه های بیمارستان ، میزان هزینه بیشتری نسبت به روش های موقت که در مطلب پزشک نیز قابل انجام است خواهد داشت .

زمان بهبودی پروتز لب چقدر است ؟

همانطور که توضیح داده شد اگر تزریق و یا جراحی موفق پروتز لب داشته باشید و مراقبت های بعد از پروتز را نیز رعایت کنید حدودا 2 تا حداکثر یکماه لب هایی با برجستگی طبیعی خواهید داشت .

آیا پروتز باعث از بین رفتن خطوط اطراف لب می گردد؟

پروتز لب فقط جهت بزرگ کردن لب انجام می شود اما اگر در این عمل از پروتئین طبیعی کلاژن برای بزرگ کردن و برجسته سازی لب استفاده شود (روش های موقتی پروتز) به دلیل خاصیت از بین برندگی خطوط و چین و چروک توسط کلاژن ، میزان خطوط و چین و چروک دور لب و دهان کمی کاهش پیدا می کند .

سخن آخر

در پایان هم باید بگویم اگر هنوز هم متقاضی انجام پروتز هستید ، روش دائمی پروتز لب یعنی جراحی کاشت ورقه سیلیکونی را با توجه به عوارض بالایی که دارد کنار بگذارید و از بین دو روش موقتی پروتز لب یعنی تزریق ژل لب و تزریق چربی به لب یکی را انتخاب کنید که البته باتوجه به اینکه در روش تزریق چربی به لب از بافت بدن خودتان استفاده می شود این روش اولویت دارد و مناسب ترین روش برای پروتز لب می باشد .

فقط یادت باشد اگر پروتز لب را به خواست کسی دیگر انجام می دهی و یا میخواهی شبیه شخصیت خاصی شوی ، دور پروتز لب را خط بکش و از روش های گیاهی و خانگی برای بزرگ کردن و برجسته سازی لبت استفاده کن.

Lip prosthesis

حتما بخوانید : بزرگ کردن لب کاملا طبیعی بدون تزریق ژل یا پروتز لب

انواع روش های حجیم کردن و برجسته سازی لب در منزل در وب سایت ایران رژ در دسترس توست و می توانی با راه حلی ساده ، کاربردی و بی عارضه لبهایی حجیم همانند سلبریتی ها داشته باشی .

برای برجسته کردن لب هایت پروتز لب را انتخاب می کنی یا از روش های خانگی بزرگ کردن لب استفاده می کنی ؟ نظرت را برایم بنویس .برچسب پروتز لب
مطلب رو به اشتراک بگذارید