کبودی لب

آیا تیره گی و کبودی لب نشانه ای از بیماری های خطرناک است ؟

کبودی لب ها درست مانند کبودی هر جایی از بدنتان نیاز به اهمیت و توجه دارد چرا که اگر بدانید چه دلایلی باعث ایجاد کبودی و تغییر رنگ در لب ها می شود ، سریعا به فکر درمان آن می افتید .
معمولا رنگ طبیعی لبها صورتی مایل به قرمز است اما گاهی لبها به دلایل مختلفی تغییر رنگ می دهند که شاید نشانه ای از وجود بیماری های خطرناک در شما باشد .
در ادامه مقاله به بررسی دلایل ایجاد کننده کبودی در لب و راهکار های درمانی رفع کبودی لب ها می پردازم .

کبودی لب چطور اتفاق می افتد ؟

حتما در گذشته تجربه کبودی قسمتی از بدنتان را داشته اید و می دانید معمولا کبودی های بدن به دلیل آسیب به سلول ها در اثر ضربه شدید است .
اما گاهی فقط صدمات شدید موجب قرمزی و کبودی بر روی پوست نمی شوند و عواملی مانند انواع بیماری های خاص داخلی و موضعی ، استفاده از داروها ، رژیم غذایی نامناسب ، عوامل محیطی و … باعث کبود شدن ، ایجاد لکه های تیره و سیاه شدن پوست و لب می شود .

درمان زخم روی لب

اگر کبودی لب هایت ناشی از ضربه شدید به لب و دهانت نباشد ، عاملی باعث نرسیدن اکسیژن کافی به سلول هایت شده که با خفگی سلول هایت رنگ پوست لبت به کبودی نزدیک می شود .
حال می خواهیم بدانیم این عوامل کبود کننده پوست لب چه هستند .

حتما بخوانید : چرا دچار بوی بد دهان شدم ؟ دلایل و راهکارهای درمانی

علت کبودی لب ها چیست ؟

کبودی لب ها به 3 صورت کلی اتفاق می افتد :
کبودی دائمی لب ها که معمولا شخص از زمانی که به خاطر می آورد لبهایی کبود و تیره داشته .
کبودی تدریجی لب ها که معمولا شخص در یک بازه زمانی مثلا دو ماهه حس می کند رنگ لبهایش کبود و تیره رنگ شده .
کبودی ناگهانی لب ها که معمولا در عرض چند ساعت سریعا رنگ لب ها تیره و کبود می شود.

درمان لکه های تیره لب

در هر کدام از انواع کبودی های لب عاملی متفاوت باعث تیره شدن رنگ لب شده است که برای درک بهتر به ترتیب هر کدام را بررسی می کنم .

حتما بخوانید : کمبود کدام ویتامین باعث ترک گوشه لب میشود ؟

کبودی دائمی لب در اثر چیست ؟

اگر از زمانی که به یاد داری همیشه لب هایی تیره و نزدیک به رنگ کبود داشته ای اولین توصیه ای که برایت دارم اینکه حتما به یک پزشک برای انجام آزمایشات داخلی مراجعه کنی تا مطمئن شوی بیماری داخلی قدیمی که ممکن است بصورت مادر زادی در تو وجود داشته باشد باعث کبودی لب هایت نشده باشد .
اگر از سلامتی خود مطمئن هستی عوامل زیر موجب کبود بودن همیشگی لب هایت شده است .

نژاد ارثي خاص

گاهی بصورت مادرزادی و ارثی رنگ پوست بدن و یا لبهایتان تیره است و در این صورت هیچ مشکل سلامتی برای شما وجود ندارد و در این مورد نمی توان کاری انجام داد تا رنگ لبهایت تغییری کند .

کبودی مادر زادی لب

حتما بخوانید : آیا می دانید پیرسینگ لب و دهان با بدن شما چه می کند ؟

خال‌های مادرزادی روی لب

اگر لکه های تیره رنگ ریز و یا بزرگ بر روی لبهایت داری امکان اینکه این لکه ها خال های مادرزادی بدون عارضه و خطری باشند خیلی زیاد است . در این حالت پزشک به راحتی خال بودن این لکه را تشخیص می دهد و در این مورد هم نمی توانی تغییر رنگی روی لبهایت انجام دهی .

کبودی تدریجی لب ها در اثر چیست ؟

درصورتیکه به مرور زمان متوجه تغییر رنگ لبهایت شده ای ممکن است به دلایلی این تغییر رنگ ایجاد شده باشد که البته اکثر آن ها موقتی و قابل حل هستند .
بیشتر این عوامل مشکلات داخلی و بیماری هایی هستند که موجب کمبود اکسیژن در سلول های بدنت می شود .

ماه گرفتگی بر روی صورت

کم خونی شدید

کاهش قابل توجه سطح هموگلوبین (آهن) خون شما که موجب کم خونی شدید می شود از مهمترین دلیل کبودی لب می باشد .
به راحتی می توانی با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش خون و اندازه گیری میزان هموگلوبین خونت و با دانستن نوع کم خونی ، درمان موثر جهت رفع کامل کم خونی و برگشت لبهایت به رنگ طبیعی انجام شود .
معمولا در پروسه درمان کم خونی باید در رژیم غذاییت خوراکی هایی که آهن کافی دارند مانند گوشت قرمز ، جگر ، اسفناج و … قرار گیرد و همچنین مصرف مکمل ها و داروهای آهن نیز کمک موثری است .

حتما بخوانید : وسواس کندن پوست لب دارم چطور درمانش کنم ؟

خشکي پوست عمومی

 گاهی اوقات پوست لب دچار خشکی موضعی میشود که بصورت ترک خورگی رو لب و ایجاد پوسته های خشک و خشن است . خیلی از افراد دچار خشکی لب هستند و در صورتیکه این خشکی پوست لب درمان نشود و یا اقدام به کندن پوسته های رو لب کنید به تدریج رنگ لبهایتان تغییر پیدا می کند و اکثرا لکه های قرمز و مایل به کبودی ایجاد می شود .

تیره شدن لب

برای درمان خشکی لب باید از نرم کننده های داروخانه ای مانند کرم ویتامین A ، محتویات کپسول ویتامین E ، بالم لب ، کرم مرطوب کننده و وازلین و یا نرم کننده های گیاهی که در منزل وجود دارد مانند روغن نارگیل و زیتون بصورت روزانه استفاده کنید .
همچنین اگر این خشکی پوست و لب ناشی از کم آبی باشد باید روزانه مقدار بیشتری آب بنوشید .

حتما بخوانید : کیست لب یا موکوسل لب را چطور در منزل درمان کنیم ؟

بيماري درماتيت آتوپيک

درماتیک آتوپیک نوعی بیماری موضعی پوست است که در آن پوست بدن و لب ها دچار خشکی شدید شده و در اثر این خشکی ، کبودی لب ایجاد می شود.
با مراجعه به پزشک و درمان های دارویی رفع خشکی و کبودی لب می توانی از شر این لکه های تیره کبود و خشکی های آزار دهنده خلاص شوی .

بيماري ليکن‌پلان

این بیماری نوعی خارش موضعی است که در اثر تحریک و خاراندن پوست لب به تدریج ضایعاتی به رنگ بنفش و تیره رنگ بر روی لب ها ایجاد می شود . این ضایعات می تواند به شکل لکه های کوچک و یا بزرگی ظاهر شوند و با مراجعه به پزشک و درمان دارویی این کبودی بر روی لب ها بر طرف می شود .

خال روی لب

گرانولوماتوز لبی

گاهی اوقات کبودی لب در اثر تورم های عود کننده تغییر دهنده رنگ لب بوجود می آید . توجه داشته باشید این بیماری لب هم مانند بیماری های لب بالا با مراجعه به پزشک و درمان دارویی قابل حل است .

حتما بخوانید : لب شکری چیست و چطور درمان می شود ؟

بیماری های داخلی

اختلال در کارکرد کبد ، کلیه و مثانه موجب تغییر رنگ لب ها می شود . جالب است بدانی تغییر رنگ در لبها بخصوص کبود و تیره شدن آن ها می تواند خبر از بیماری های خاص داخلی باشد و اگر این کبودی تدریجی ایجاد شود و با درمان های موضعی برطرف نگردد بی شک دچار اختلالی در کبد ، کلیه ها و یا مثانه هستی .
با مراجعه به پزشک و تشخیص نوع اختلال داخلی ، درمان دارویی موثر و نکات احتیاطی جهت بهبودی داده می شود تا در کنار رفع بیماری ، رنگ لب هایت نیز به حالت طبیعی بر گردد .

درمان تیرگی لب

حساسيت دارویی

گاهی بدنت به داروهایی که مصرف میکنی حساسیت نشان می دهد و این حساسیت می تواند به شکل کبودی لب و تیره گی آن ها ظاهر شود . با قطع داروی حساسیت زا این کبودی و تیره گی ها کاملا برطرف می شود و جای نگرانی وجود ندارد .

حتما بخوانید : با لب گرفتن به این بیماری های لب و دهان مبتلا می شوی

سيگار يا قليان

کشیدن سیگار و قلیان به مدت طولانی موجب تیره شدن و کبودی لب می شود . حتما توجه کرده ای افرادی که اعتیاد به سیگار و یا انواع دخانیات دارند لبهایی تیره تر خواهند داشت و تنها راه حل ترک سیگار و لایه برداری پوست لب با اسکراب لب است .

لکه های تیره روی لب

رژیم غذایی نامناسب

جالب است بدانی مصرف برخی خوراکی ها در رژیم غذایی روزانه باعث ایجاد لک های تیره بر روی لب می شود . کربوهیدرات ، قند و شکر ، عسل و میوه های شیرین اگر بیش از اندازه مصرف شوند موجب تیره گی لبهایت می شود .

کبودی ناگهانی لب ها در اثر چیست ؟

بیماری های قلبی و ریوی

ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی شدید موجب تیره شدن و کبودی ناگهانی لب ها می شود بخصوص اینکه در زمان کبودی لب حتما دچار صدمه و حمله شده اید .
در بیماری قلبی عواملی مانند گرفتگی رگ های قلب و ناراحتی شدید قلبی و در بیماری ریوی گرفتگی شش ها و وجود لخته خون در شش موجب کبودی ناگهانی لب ها می شود و می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید .

خون مرده گی روی لب

مسمومیت گازی

قرار گرفتن در معرض گازهای سمی موجب نرسیدن اکسیژن به سلولهای بدن و در نتیجه تیره شدن و کبودی لب می شود . اگر دچار مسموميت ناشي از گازهاي سمی شدید سریعا وارد هوای آزاد شوید و در کمترین زمان به اورژانس مراجعه کنید .

هوای خیلی سرد

یکی از دلایل کبودی سریع لب ها قرار گرفتن در معرض هوای سرد است و حتی این کبودی بر روی ناخن ها نیز ایجاد می شود . این نوع کبودی با قرار گرفتن در محیط گرم به راحتی بر طرف می شود .

تشنج و شوک

اگر از آن دسته افرادی هستید که گاهی دچار تشنج شده و یا مسائل مختلف سریعا باعث فشار عصبی و شوک به شما می شوند حتما تجربه کبودی لب هایتان را داشته اید . این کبودی موقتی است و با ایجاد آرامش در فرد بر طرف می شود .

کبودی در اثر تزریق به لب

آسیب به لب

صدمه دیدن بافت لب به هر صورتی و با هر جسمی موجب کبودی ناگهانی لب ها می شود . حتی در اثر تزریق به لب (تزریق فیلر لب و یا چربی به لب) و انجام پروتز لب هم ممکن است دچار کبودی لبهایت شوی .
این نوع کبودی با گذشت زمان و بهبود بافت آسیب دیده رفع می شود .

حتما بخوانید : آفت لب و دهان چیست و چطور درمانش کنیم ؟

دلیل کبود شدن لب در کودکان چیست؟

اگر کودک دچار کبودی لب شود و باتوجه به اینکه باید رنگ طبیعی لبهایش صورتی باشد ممکن است این تیره گی و کبودی ناشی از بیماری ها و مشکلات مادر زادی مانند نارسایی قلبی مادرزادی، تشنج و شوک ، بیماری های ریوی مانند آسم یا ذات الریه و بیماری مزمن انسداد ریه ، آنمی ، برونشیت ، خروسک ، متموگلوبینمی ، اپی گلوتیت ، تترالوژی فالوت و … باشد و می بایست کودک را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا دلیل اصلی کبودی لبهایش مشخص شود .برچسب لب تیره
مطلب رو به اشتراک بگذارید